O Saunowisku

Dom Krąg

Domek Niebieski i Żółty

Jezioro Długie

Miejscowość Krąg

Wycieczki nad morze

Jazda konna

Polowania

Trasy rowerowe

Spływy kajakowe

Kociołek

Plac zabaw

Atrakcje regionu

Dostęp do Internetu

O nas

Mapa

O Saunowisku


Saunowisko usytuowane jest w malowniczym, leśnym pejzażu, mniej niż 50 metrów od brzegu jeziora Długiego w miejscowości Krąg, w krainie pomorskich jezior i lasów, na zachodniej granicy Kaszub.

Jest to idealne miejsce dla grupy znajomych, miłośników sauny, morsów, myśliwych, wędkarzy, czy par, które chcą spędzić czas w intymnej atmosferze.

Saunowisko w Krągu: Dom Krąg więcej....


Saunowisko w Krągu to dom Krąg oraz domki Niebieski i Żółty.
Są to dwa niezależne miejsca wypoczynku położone na sąsiadujących ze sobą działkach.Dom Krąg

Wykończony w wysokim standardzie dom Krąg ma duży salon z kominkiem, kuchnię, dwie sypialnie i zadaszony taras z grilem oraz carport na dwa samochody.Przed domem stoi domek saunowy z bali (tzw. Bania Ruska). W domku znajduje się sauna ogrzewana piecem na drewno, pomieszczenie do odpoczynku i balia z zimną wodą do chłodzenia ciała po kąpieli saunowej.
Obok sauny stoi wielka beczka kąpielowa z gorącą  wodą, wyposażona w system dysz powietrznych (jacuzzi). Woda ogrzewana jest przez zanurzony w wodzie piec.


W domu tym znajdują się dwie sypialnie (1 i 2), salon z kominkiem, kuchnia, łazienka i pomieszczenie gospodarcze. Z salonu prowadzi wyjście na taras z grillem i do ogrodu, gdzie stoi beczka i domek saunowy.


Saunowisko I - Dom"Krąg" - 105m², domek saunowy, beczka. Działka 1200 m².W jednej sypiali znajduje się podwójne łóżko, natomiast w drugiej dwa pojedyncze łóżka. W salonie znajudje się kanapa, która po rozłożeniu staje się wygodnym dwuosobowym łóżkiem. Są to idealne warunki na wypoczynek dla rodziny z dziećmi, dwóch par, itd.

Pełnen opis wyposażenia domu Krąg
Domki Żółty i Niebieski
(inaczej Saunowisko pod Jabłonią)

Domki Żółty i Niebieski oraz saunowa grota solna i beczka kąpielowa z gorącą wodą dla 8 osób.

Po lewej domek "Niebieski", po prawej "Żółty", a pomiędzy beczka - balia z gorącą wodą i sauna - grota solna.


Domek NiebieskiW Niebieskim domku znajduje się kuchnia, łazienka i otwarty salon, nad którego częścią znajduje się antresola pełniąca funkcję dodatkowej sypialni.

Domek jest w pełni wyposażony i ogrzewany jest kozą na drewno.

Z domku wychodzi się na przestronny taras, na którym stoi grill.

Zakładając wykorzystanie miejsca na antresoli i łóżka pod antresolą, w domku mogą zmieścić się maksymalnie cztery osóby (na przykład rodzice z dziećmi).


Domek ŻółtyW Żółtym domku znajduje się połączony z kuchnią salon, łazienka oraz sypialnia z podwójnym łóżkiem.Nad sypialnią znajduje się antresola, którą można wykorzystać jako dodatkową przestrzeń sypialną (podwójne łóżko).

Przy wykorzystaniu sofy w salonie w domku może zmieścić się nawet do 5 osób, jednak najbardziej komfortowe warunki dom stwarza dla pary, pary z dziećmi.

Zobacz pełny opis wyposażenia domku.

Zobacz pełny opis wyposażenia domku.


Dla gości domków

Pomiędzy domkami znajduje się ziemianka, w której urządziliśmy wyjątkową saunę, wyłożoną podświetlonymi kruchami soli pochodzącymi z Kopalni Soli w Kłodawie.

Przed sauną stoi balia kąpielowa dla 8 osób, woda ogrzewana jest zanurzonym w balii piecem na drewno.Wokół beczki rozciąga się ogród. Na tarasie domku Żółtego rośnie jabłoń, podświetlana girlandami świetlnymi. Na jabłoni zamocowana jest huśtawka, budki dla ptaków i karmniki, a z jej owoców powstaje domowej roboty cydr - "Jabłecznik Saunowiskowy".


 Kraina pięciu jezior

Około 50 metrów od domu rozciąga się brzeg Jeziora Nidno, gdzie wybudowaliśmy pomost z zejściem do wody i z myślą o dzieciach stworzyliśmy piaszczyste kąpielisko.

Woda w jeziorze jest czysta (żyją tam raki) i jak najbardziej nadaje się  do kąpieli.

Do dyspozycji gości jest dwuosobowa łódka i ławka na pomoście, a jesienią tego roku na pomoście powstanie mała sauna - kolejna atrakcja Saunowiska.Zdarza się, że zimą jezioro całkowicie zamarza i można przejść na drugą jego stronę.

300 metrów od Saunowiska znajduje się drugie jezioro - Zamkowe, a w bliskiej okolicy są także jeziora Kryształ, Zielone i Morskie Oko.Raj dla wędkarzy

Wędkarzy ucieszy fakt, że właśnie na wysokości Krągu kończy się Rezerwat Pstrąga na rzece Grabowej, gdzie połowy są już dozwolone, a wszystkie jeziora w Krągu podlegają pod Polski Związek Wędkarski (ZO w Słupsku) i łowienie ryb jest w nich dozwolone.W jeziorze złowić można między innymi leszcze, krasnopióry, okonie i płocie. Ogółem w regionie stwierdzono występowanie 22 gatunków ryb (m. inyymi lipnia, głowacza białopłetwego, strzelby potokowej).

Tu znajdziesz informacje na temat zezwoleń - PZW
O miejscowości

Zapraszamy do Krągu (w. Zachodniopomorskie, gm. Polanów), niewielkiej miejscowości leżącej w leśnej głuszy, między trzema czystymi jeziorami, na zachodniej granicy Kaszub, jednocześnie tylko 30 kilometrów od plaż Bałtyku.

Do Krągu prowadzi 200-letnia zabytkowa aleja bukowa, jedyny tego typu pomnik przyrody w Polsce. Malownicza aleja na przestrzeni ok. 7 km pomiędzy Nacławiem i Jacinkami gromadzi ponad 400 starych (ok. 200 letnich) buków tworzących niesamowity, żywy tunel zmieniający swój wygląd w zależności od pory dnia i roku. Legenda głosi, że buki zostały posadzone na polecenie Napoleona, podczas przemarszu na Moskwę w 1812 roku. Nocleg i pobyt w Saunowisku jest prawdziwym wypoczynkiem z dala od zgiełku i gwaru, jaki ma miejsce w sezonie letnim w typowych miejscowościach nadmorskich, np. w Mielnie, Łazach.


Zamek w Krągu

W samym Krągu nad jeziorem Zamkowym znajduje się jeden z najciekawszych i największych obiektów zabytkowych w Polsce - XV-w. Zamek Rycerski Podewils, gdzie mieści się restauracja.

Przed zamkiem znajduje się barokowy kościół p.w. Zwiastowania Najświętszej Maryji Panny, w którym pochowani zostali dawni właściciele zamku i posiadłości. Za ołtarzem można zobaczyć ich sarkofagi.

Podobno pod dnem jeziora znajduję się ukryta komnata, do której prowadzi przejście z podziemi zamku.

Z miejscowością jest także związanych kilka innych legend.
Wycieczki nad morze i do aquaparku

Najbliższą miejscowością nadmorską jest Darłowo (32 km) gdzie znajduje się przystań rybacka, z której można wypłynąć w morze na połów dorsza.Darłowo to także wiele przytulnych kawiarenek i restauracji oraz Aqua Park z basenem sportowym, zewnętrznym basenem wypełnionym ogrzewaną wodą morską, zjeżdzalniami, "dziką rzeką" i kręgielnią.Jazda konna

W Krągu znajduje się Stajnia Rycerska i stadnina koni, gdzie można wypożyczyć wierzchowca i wybrać się na wycieczkię po okolicy. Dla początkujących jeźdzców, chcących spędzić "wczasy w siodle" istnieje możliwość nauki pod okiem instruktora.

W okolicy są wyznaczone są szlaki konne:

  • szlak jazdy konnej w okolicach Krągu i Komorowa
  • szlak im. Rotmistrza Marka Roszczynialskiego (ok. 113 km) - Biały Bór - Drzewiany - Krąg - Polanów - Staniewice - Jarosławiec


Szlak konny - Komorowo k. Krągu

Polowania


Region pograniczny Kaszub i Pomorza to mało zaludnione tereny, w większej części porośnięte lasami obfitymi w zwierzynę - m. innymi sarny, dziki, lisy.

Na tym terenie działa polanowskie Koło Łowieckie "Dzik" (koło PZW nr 057).

Trasy piesze i rowerowe


Okolice Krągu to wymarzone tereny do wędrówek i wypraw rowerowych.
Znajdą Państwo wyznaczone i całkiem dzikie ścieżki.

Do dyspozycji gości Saunowiska mamy obecnie cztery rowery.
Wyznaczone trasy piesze:

  • szlak rezerwatów: prowadzący z nad morza przez darłówko i krąg do polanówa
  • szlak łącznikowy: z polanowa do żydowa (elektrownia wodna) i dalej prowadzący w stronę  kaszub - bobięcino - miastko

oraz trasy rowerowe:

  • szlak:  wielin, buszyno, krąg, borkowo
  • szlak mała i duża pętla: wokół  góry warblewskiej
  • polanowski trakt przyrodniczy: wyszebórz - polanów
  • pólnocny szlak hobbitów szlak greenway nad morze
  • szlak elektrownie wodne nas słupią

 


ZOBACZ MAPĘ SZLAKÓW

CZYTAJ WIĘCEJ O SZLAKACH

Spływy kajakowe


Kilometr od Saunowiska w miejscowości Buszyno pośród malowniczych wzgórz i lasów wije się rzeka Grabowa.Urządzona jest na niej 11 kilometrowa całkiem wymagająca trasa spływu kajakowego rozpoczynająca się  pod Polanowem w Wielinie, z bazą do biwakowania z wiatami i miejscem na ognisko na końcu trasy pod Buszynem. Przepłynięcie tego odcinka zajmuje od 5 do 7 godzin, ale na tej samej rzece są jeszcze inne łatwiejsze do pokonania odcinki.

Czytaj więcej o spływachŻeliwny kociołek


Będąc w Saunowisku warto zaplanować  duszenie potraw w kociołku. Polecamy szczególnie dania kuchni węgierskiej typu leczo, gulasz, czy bogracz, w razie potrzeby poratujemy przepisami:)


Co warto zobaczyć w okolicy?

 


Barć w Buszynie (1km) - skansen, siedziba bartnika - pszczelarza. Na miejscu można zobaczyć kilkadziesiąt barci budowanych tak, jak robiono to między XII i VII wiekiem oraz wystawę stylizowanych na domki uli.

image desc image desc

Content goes here

Some content after...

Put any HTML content here
Put any HTML content here

W Buszynie znajduje się także historyczny cmentarz niemiecki i ruiny stacji kolejowej rozebranej przez Sowietów.

Polana Uli na mapie


W Polanowie (12km od Krągu):

Czerwony Most - 120-metrowej długości stalowy most nad rzeką Grabową, na rozebranej przez Rosjan w roku 1945 linii kolejowej Polanów - Korzybie.

Święta Góra Na początku XIV stulecia zakonnicy wybudowali tu kaplicę z obrazem Matki Boskiej. Cudowny wizerunek i uzdrawiające właściwości wody ze źródła u podnóża góry ściągały tu setki pątników. Po zwycięstwie reformacji ruch pielgrzymkowy do Polanowa trwał do końca XVI wieku. Z czasem kaplica zawaliła się. Dziś jeszcze znaleźć można kawałeczki gotyckich cegieł, miejsce po fundamentach ukazuje wielkość dawnego kościółka. W 1996 r. teren Świętej Góry stał się własnością kościoła, a w 1999 r. rozpoczęto budowę franciszkańskiego centrum pielgrzymkowego. Kamień węgielny pod tę budowlę poświęcił w Pelplinie papież Jan Paweł II (podczas pielgrzymki do Polski w czerwcu 1999 r.). Oznakowano już i postawiono kapliczki na trasie pielgrzymkowej Chełmska Góra (Koszalin)-Święta Góra Polanowska oraz zakończono budowę franciszkańskiej pustelni, której architektura nawiązuje do tradycyjnego niegdyś drewnianego budownictwa z Południowych Kaszub.

Kościół Wniebowzięcia NMP - najstarsza budowla Polanowa, powstała w XVIII wieku, z zachowaną późnogotycką wieżą. Wewnątrz zachowały się boczne balkony oraz neogotycki ołtarz główny i kropielnice.

Elektrownia wodna w Żydowie (20km od Krągu) - unikalna w skali kraju elektrownia szczytowo-pompowa, wykorzystującą 80-metrową różnicę poziomów między Jeziorem Kamiennym a Kwiecko. Jeziora połączono trzema stalowymi, pięciometrowej średnicy rurociągami. W ciągu sekundy na łopatki turbin kierowanych jest 240 metrów sześciennych wody, dzięki czemu elektrownia może osiągać moc 156 MW. W ciągu nocnej nadwyżki energii w sieci dwa turbozespoły odwracalne ponownie wpompowują trzy miliony metrów sześciennych wody do górnego zbiornika.

Elektrownia jest dostępna do zwiedzania, a z górnego jeziora rozpościera się wspaniała panorama doliny Radwi. Poprzez Żydowo prowadzi szlak rowerowy "Elektrownie Wodne nad Słupią"

Elektrownia wodna w Żydowie - punkt widokowy.

informacje pochodzą między innymi ze strony Urzędu Miasta Polanowa www.polanów.pl


Atrakcje dla dzieci


Na dzieciaki czekają huśtawki i trampolina na terenie Saunowiska, a tuż obok Saunowiska (20m) znajduje się nowoczesny plac zabaw dla dzieci.
Dostęp do Internetu


Na terenie Saunowiska dostępny jest bezprzewodowy Internet.
(połącznie 3g HSPA+ udostępniane poprzez WiFi)


Zapraszamy do Saunowiska!


Saunowisko w Krągu pierwotnie zbudowaliśmy dla siebie, naszej rodziny i przyjaciół. Włożyliśmy w nie mnóstwo serca, pracy i zapału. Na wynajem domów zdecydowaliśmy się, ponieważ nie ma drugiego takiego miejsca w okolicy i wieść o Saunowisku rozniosła się wsród znajomych, którzy chcieli spędzać tu czas.

Stopniowo zaczeliśmy wynajmować domki nie tylko znajomym i ku naszej radości goście są zadowoleni z pobytu w Saunowisku, często na tyle, że odwiedzają nas nawet kilka razy w roku.


Mieszkanie w domu z drewna ma coś magicznego w sobie, a pobyt w saunarium oczyszcza ciało i umysł, pozwala zregenerować siły i nabrać energii do działania. Razem pozwala to naprawdę odpocząć, zwłaszcza że Saunowisko to miejsce, do którego nie dociera zgiełk wielkiego miasta, ale z drugiej strony znajduje si

Mieszkanie w domu z drewna ma coś magicznego w sobie, a pobyt w saunarium oczyszcza ciało i umysł, pozwala zregenerować siły i nabrać energii do działania. Razem pozwala to naprawdę odpocząć, zwłaszcza że Saunowisko to miejsce, do którego nie dociera zgiełk wielkiego miasta, ale z drugiej strony znajduje się blisko 'cywilizacji' - Koszalina, Kaszubskich wiosek i miast - Miastka, Bytowa, kurortów nadmorskich - jak Darłowo, Mielno, Kołobrzeg, Darłówko, Jarosławiec, Dąbki, sklepów, restauracji i atrakcji turystycznych i nie ogranicza, kiedy chce się aktywnie spędzać czas.
Saunowisko na mapie


Krąg koło Polanowa, Zachodniopomorskie
54.209695,16.698918

N 54°12.581700000000211 E 16°41.93507999999994
N 54°12'34" E 16°41'56"Wyświetl większą mapę